Aktualności
Wspierajmy się!
REKRUTACJA DO ZESPOŁU SZKÓŁ W DREZDENKU
TECHNIKUM 5 - letnie
- TECHNIK HOTELARSTWA
- TECHNIK BUDOWNICTWA
- TECHNIK LOGISTYK NOWOŚĆ!
DODATKOWE ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE ZAWODOWE:
- Technik hotelarstwa - Język rosyjski w hotelu
- Technikum budownictwa - Zastosowanie innowacji budowlanych w praktyce
- Technikum logistyczne - Prawo w logistyce i Logistyka w pożarnictwie
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA 3 - letnia
- KLASY WIELOZAWODOWE I SPRZEDAWCÓW
Warunkiem przyjęcia do klasy wielozawodowej jest podpisana umowa o praktyczną naukę zawodu z upoważnionym do kształcenia w danym zawodzie zakładem pracy
KANDYDACI DO TECHNIKUM I BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA
mogą zdobyć dodatkowe uprawnienia w ramach projektu pt. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Strzelecko-Drezdeneckim”:
- Kierowca wózków jezdnych z napędem silnikowym;
- Prawo jazdy kategorii „B”;
- Operator koparko-ładowarki;
- Kurs kelner-barman;
- Kurs obsługi kasy walutowej;
- Kurs florystyczny;
- Kurs nauki języka migowego;
- Kurs wizażu;
- Kurs baristy;
- Kurs na uprawnienia elektryczne SEP;
- Kurs obsługi kasy fiskalnej;
- Kurs spawania metodą MAG 135;
- Planowanie i organizacja imprez sportowych;
- Zasady odżywiania, wypoczynku, regeneracji, aktywności fizycznej;
- Kurs instruktor rekreacji ruchowej fitness
W ramach współpracy ze szkołami wyższymi będziesz mógł uczestniczyć w kołach naukowych z zakresu:
- podstawowe certyfikaty umiejętności komputerowych;
- Mystery Shopper - tajemniczy klient w pomiarze zadowolenia klientów;
- kompetencje potrzebne do profesjonalnej obsługi klienta;
- Adventure - koło naukowe zastosowań marketingu w turystyce;
- branżowy język obcy (angielski i niemiecki);
- zaawansowane techniki modelowania 3d
Przystąpiliśmy do programu Erasmus+ co umożliwia odbycie zagranicznych praktyk zawodowych przez uczniów technikum:
- hotelarskiego – Pension Imbachhorn ESKO Kotowski KG w Austrii
; - budowlanego – Firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Niemczech, Parto w Portugalii
Podanie dla absolwentów szkoły podstawowej plik PDF plik DOCX
KALENDARZ MAJOWYCH ŚWIĄT
Majowe święta – dni, o których musimy pamiętać!
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
(Źródła: Dzieje.pl – portal historyczny, Wikipedia.pl)
30 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI
Oferta edukacyjna mediów publicznych - nauczanie zdalne
- Oferta edukacyjna mediów publicznych
Oferta Telewizji Polskiej:
- Oferta dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej:
- pasmo edukacyjne „Wesoła Nauka” emitowane każdego dnia, od poniedziałku do piątku, na antenie TVP2 o godz. 11:40-12:30. Program jest skierowany do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli. W programie trwającym ok. 30 minut dzieci zobaczą zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy, propozycje zajęć sportowych, prac twórczych oraz zajęć muzycznych;
- program „Wielkie Dzieła Małych Rąk” to magazyn tworzony we współpracy z ekspertami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Proponuje dzieciom naukę przez zabawę. Program obejmuje elementy matematyki, języka polskiego, przyrody, języków obcych oraz zajęcia ruchowe. Omawiane zagadnienia oparte są na postawie programowej dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Emisja programu o godz. 7:05-8:00 na kanale TVP 2 od poniedziałku do piątku.
- „Domowe przedszkole” TVP ABC, to oferta dla najmłodszych dzieci
i ich rodziców; którą również można znaleźć na vod.tvp.pl.
- Oferta dla uczniów szkoły podstawowej:
Projekt TVP i Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła z TVP” jest skierowany do uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej. Lekcje obejmują zagadnienia wynikające z podstawy programowej obowiązującej w szkołach podstawowych.
Lekcje dla poszczególnych klas szkoły podstawowej są emitowane od poniedziałku do piątku. Można je oglądać na czterech kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym – rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym – od godz. 12:30.
Plan lekcji „Szkoły z TVP” jest dostępny na specjalnej stronie szkolaztvp.pl Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje są dostępne na vod.tvp.pl
w specjalnie przygotowanych serwisach poświęconych poszczególnym klasom szkoły podstawowej.2
23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Świętujcie z nam dzień książki - poznacie historię tego święta i zobaczcie, jak się je obchodzi w różnych krajach i miastach.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doskonała okazja, by spojrzeć bliżej na świat literatury i zanurzyć się w dobrą lekturę. Ale czy nie zastanawiało Was, skąd w ogóle wzięło się to święto i gdzie rozpoczęto jego celebrowanie.
23 kwietnia – ważna data w świecie literatury
Została wybrana przez ekspertów, inicjujących w 1995 roku pierwsze Światowe Dni Książki nie bez powodu. Ten dzień ma symboliczną wartość. To data śmierci Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, czy peruwiańskiego historyka Inca Garcillaso de la Vega. Na ten dzień datowane są również narodziny bądź śmierć: Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo – wybitnych pisarzy, którzy na stałe znaleźli swoje miejsce w kanonie literackim.
Nie sposób więc się dziwić, że to właśnie on został wybrany dniem celebracji literatury przez UNESCO. I tak dzieje się już od ponad 20 lat.
Święto celebrowane na całym świecie
A wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie 23 kwietnia jest oficjalnym świętem już od lat 30- tych XX wieku, od 1964 roku zaś – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W Katalonii, celebracje łączą się z tymi związanymi ze świętem patronu regionu – świętego Jerzego. Tradycyjnie, tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami (symbolizującymi krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego), a kobiety… odwdzięczają się im właśnie książkami.
Ale świętuje się nie tylko w Hiszpanii, ale również w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, czy Polsce. 16 kwietnia 2016 roku, przyznawany z okazji święta przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki został przyznany… Wrocławiowi.
A jeśli chcesz świętować Światowy Dzień Książki, celebrując słowa zamknięte w kartach dobrej powieści, przeczytaj książkę.
(źródło: Wikipedia)
Bibliotekarz
Renata Maciejewska -Luty
DZIEŃ ZIEMI 2020
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
(źródło: Wikipedia)
Autor: Pixabay
Pozytywny dzień dobry!
Konkurs „Jestem Patriotą, Jestem Lubuszaninem”
Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, zaprasza do udziału w konkursie „Jestem Patriotą, Jestem Lubuszaninem”. Konkurs składa się z czterech niezależnych elementów, dlatego każdy możne znaleźć coś dla siebie.
Szczegóły dotyczące wszystkich części konkursu znajdują się poniżej w linku.
Propozycja biblioteki szkolnej
Zamknięta Biblioteka Szkolna zachęca do korzystania w czasie pandemii z serwisów oferujących wolny dostęp do lektur. Niektóre podane poniżej serwisy oferują także inne propozycje lektury, więc dorośli też mogą coś dla siebie znaleźć.
Warto także odwiedzić Bibliotekę Cyfrową Polona lub stronę Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie w linku Złota Lista znajdziemy polecane książki dla różnych grup wiekowych.Życzę wszystkim zdrowia i tego, aby w tych trudnych chwilach wspólne czytanie z dziećmi pozytywnie wpłynęło na wzmocnienie emocji.
Renata Luty (Biblioteka Szkolna)
Rozwijajcie swoje pasje i zainteresowania!
Drodzy Uczniowie!
Przesyłam ciekawą propozycję spędzania wolnych chwil.
Do udziału zachęcam wszystkich: starszych i młodszych!
Rozwijajcie swoje pasje i zainteresowania.
Przesyłajcie swoje prace na emaila: tonali@wp.pl
Pozdrawiam Was i życzę mnóstwa pomysłów
Pedagog szkolny
Alicja Tymek-Tondel
KONTAKT Z PEDAGOGIEM W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA
Szanowni Rodzice, Uczniowie,
W związku z trudną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa zapraszam osoby potrzebujące wsparcia, porady, rozmowy do kontaktu z pedagogiem szkolnym przez dziennik elektroniczny Librus Synergi, e- mail: tonali@wp.pl lub kontaktu przez komunikator Messenger.
Godziny w których można się kontaktować:
Poniedziałek: 9.00- 11.00
Wtorek: 9.00- 13.00
Środa: 10.00- 12.00
Czwartek: 11.00- 12.00
Piątek: 9.00 -10.00
Pedagog szkolny
Alicja Tymek-Tondel
Ponadto podaję numery telefonów zaufania i wsparcia
Telefony zaufania czynne 24 h na dobę
Dla dzieci i młodzieży:
116 111 – pomagamy poradzić sobie ze sprawami trudnymi.
Dla osób doświadczających przemocy:
801 120 002 – niebieska linia.
Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu emocjonalnego:
800 702 222 – fundacja ITAKA.
Pozostała pomoc specjalistyczna:
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym:
116 123 – poniedziałek- piątek: 14.00-22.00.
Policyjny telefon zaufania ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
800 120 226 – poniedziałek-piątek: 9.30-15.30.
Rzecznik Praw Obywatelskich:
800 676 676 – poniedziałek-piątek: 8.00-16.00.
Ogólnopolski telefon zaufania „Narkotyki – Narkomania”:
801 199 990 – codziennie: 16.00-21.00.
Telefon zaufania „Uzależnienia behawioralne”:
801 889 880 – codziennie: 17.00-22.00.
Telefon zaufania dla osób po stracie bliskich:
800 108 108 – poniedziałek- piątek: 14.00-22.00,
800 111 123 – poniedziałek- piątek: 12.00-18.00.
WIELKANOCNE ŻYCZENIA
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy życzenia zdrowia, spokoju,pogody ducha na ten trudny czas życzymy:
Miłości – Wielkiego Czwartku
Wiary – Wielkiego Piątku
Nadziei – Wielkiej Soboty
Radości – Wielkiej Niedzieli
Dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej w Niegosławiu
Dobry sposób na nudę
Przesyłam Wam kolejne propozycje zadań na chwilę relaksu. Nadmienię, że cokolwiek wykonujecie, ma to pozytywny wpływ na rozwój Waszych umiejętności. Jeżeli są to prace manualne, to te wpływają na rozwój Waszej kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej. Warto też wspomnieć, że taka zabawa usprawnia motorykę ręki, a ta z kolei ma decydujący wpływ na to, jak wygląda grafika Waszego pisma.
Wiele osób boryka się z takim właśnie problemem. Może zastanawiacie się nad tym co zrobić, aby moje pismo było bardziej czytelne? Odpowiedź jest prosta – ćwiczcie napięcie mięśniowe ręki! Wycinajcie, ugniatajcie ciastolinę albo plastelinę, obierajcie ziemniaki lub jabłka, wykonujcie jak najwięcej ćwiczeń manualnych i …. dajcie sobie czas, a przekonacie się, że pismo zacznie się stawać bardziej kształtne.
Życzę Wam dużo zdrowia i cierpliwości.
Skorzystajcie z podanych propozycji i bawcie się dobrze.
Pozdrawiam i życzę Wam spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy
Pedagog szkolny
Alicja Tymek-Tondel
https://www.facebook.com/craftyteacup/photos/pcb.2766137073434265/2766135300101109/?type=3&theater
https://www.youtube.com/watch?v=x9WDjHAtaXw
https://www.youtube.com/watch?v=J3WqxZfgxvw
https://www.youtube.com/watch?v=qxQ8n9OpDj0
https://www.youtube.com/watch?v=vkmbDV4a1Ds
https://www.youtube.com/watch?v=VBxAsP_9GXU
Bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane
- Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.
- Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.
- Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.
- Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.
- Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.
- Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.
- Nie zapisuj haseł na kartkach.
- Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.
- Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.
- Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.
- Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.
- Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.
- Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
- Wykonuj regularne kopie zapasowe.
- Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.
- Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.
- Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.
- Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.
- Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.
- Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie.
Źródło: www.uodo.gov.pl
SZKOLNY KONKURS "LICZĘ SPRAWNIE I POPRAWNIE"
Drodzy uczniowie i rodzice!
W marcu 2020 r. odbył się w naszej szkole
SZKOLNY KONKURS "LICZĘ SPRAWNIE I POPRAWNIE"
Przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych:
- kl. I-III
- kl. IV-VI.
Wyłoniono zwycięzców w każdej klasie.Wyniki przedstawiają się następująco:
kategoria kl. I-III
- kl.I, kl.II konkursy odbędą się w innymterminie,
- kl.III - Wiktoria Jędryczko
kategoria kl. IV-VI
- kl.IV - Bartosz Gadochakl
- V - Amelia Kwiecińskakl
- VI - Zuzanna Ruszkiewiczkl
- VII - Nikola Głogowieckl
- VIII- dwa pierwsze miejsca:Amelia Roszak i Patryk Gumny.
Gratulacje dla zwycięzców, Nagrody będą wręczone po powrocie do normalnych zajęć w szkole.
Urszula Kasper- koordynator konkursu
Co warto wiedzieć o koronawirusie?
Od kilku tygodni cały świat zmaga się w walce z koronawirusem.
Co warto wiedzieć tym niewidzialnym wrogu? Jak rozmawiać na ten temat z dziećmi?
Na te i wiele innych pytań, znajdziemy odpowiedź w zamieszczonych poniżej linkach.
Zapraszam do wysłuchania wiersza autorstwa Artusa Barcisia:
https://www.youtube.com/watch?v=0kwPWUYnuDM
Godne polecenia są również filmiki, które w bardzo przystępny sposób wyjaśniają dzieciom:
Dlaczego obecnie nie chodzimy do szkoły?
Z jakich przyczyn powinniśmy pozostawać domu?
Co to jest pandemia?
Jak uchronić się przed zakażeniem wirusem SARS-CoV- 2 ?
Co robić, aby załagodzić strach przed korona wirusem?
https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM
https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg
Życząc wszystkim dużo zdrowia
przypominam o akcji:
Pedagog szkolny
Alicja Tymek-Tondel
KOMUNIKAT MEN
Warszawa, 11 marca 2020 roku
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowychOd 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca
z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
- poradni psychologiczno-pedagogicznych;
- specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
- młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
- szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Dyrektorze,
- zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na
2 tygodnie; - 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
- poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
- możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
- w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
- uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
- od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
- śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy
e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Warszawa, 11 marca 2020 roku
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowychOd 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca
z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
- poradni psychologiczno-pedagogicznych;
- specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
- młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
- szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Dyrektorze,
- zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na
2 tygodnie; - 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
- poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
- możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
- w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
- uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
- od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
- śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy
e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
V KONKURS RECYTATORSKI KLAS 0-III: "RAZ, DWA, TRZY, TERAZ MÓWISZ TY!"
I miejsce- Szndra Jaroszewicz- klasa II
II miejsce- Lena Perz- klasa II
III miejsce- Nadia Wojciechowska- oddział przedszkolny
Wróżnienia:
Hanna Graś- klasa II
Maciej Perski- oddział przedszkolny
Archiwum Aktualności