Drodzy Uczniowie !
Wkrótce ANDRZEJKI, wieczór wróżb i świetnej zabawy.
Niestety nie możemy wspólnie bawić się w szkole, ale przecież w domu mamy swoich najbliższych, z którymi zawsze jest wesoło !
Przedstawiamy Wam kilka pomysłów na andrzejkowy wieczór.
Bawcie się doskonale !
Samorząd Uczniowski
Jedną z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku, a następnie odgadywanie kształtów cieni na ścianie. Spróbujcie sami! Na pewno będziecie mieli przy tym dużo zabawy.
Będziesz potrzebował:
– zwykłych świeczek
– papierowego, samodzielnie wykonanego klucza
– miski z wodą
– gazety do zabezpieczenia otoczenia
– dobrego humoru
Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu. Uwaga rondelek pewnie do niczego innego nie będzie się już nadawał!
Ciepły wosk ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość.
Szpilka prawdy
13 szpilek włóż do kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem. Następnie odczytaj, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki:
litera A – przed tobą podróż lub przeprowadzka;
E – pomyślność w miłości i w pracy; jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty;
K – sukces zawodowy;
L – uważaj na złodziei; jeśli litera jest odwrócona – ostrzega przed wypadkiem lub chorobą;
M – wyjątkowo korzystna propozycja;
N – okres dobrej passy;
T – pomoc przyjaciół;
W – uważaj na oszustów wokół siebie;
V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać;
X – szczęście sprzyja ci we wszystkim.
Czyj but pierwszy?
Dzieci ustawiają po kolei swoje buty wzdłuż ściany. Którego but pierwszy przekroczy próg- wkrótce wyjdzie za mąż/ się ożeni. Można również rzucać butem przez lewe ramię, jeżeli spadnie szpicem w stronę drzwi, oznacza to „wyjście z domu”, czyli zamążpójście.
Obrączka, czy różaniec?
Dzieci mogą dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości, dzięki wróżbie z talerzykami. Należy je rozłożyć na stoliku i ukryć pod nimi przedmioty symbolizujące drogę życiową lub przyszły zawód. I tak: obrączka wróży małżeństwo, pierścionek – zaręczyny, różaniec – zakon, kwiatek lub liść – staropanieństwo, chleb lub klucze – dobrobyt, cukier – słodkie życie, woda – panieńskie dziecko, liść bobkowy – sławę, pieniądze – bogactwo.
Przy okazji wróżb andrzejkowych można poćwiczyć… matematykę! Każde dziecko oblicza swoją urodzeniową cyfrę i wtedy może dowiedzieć się więcej o swoim charakterze i usposobieniu.
Przykład obliczenia wróżby z daty urodzenia:
29.12.2002: 2+9+1+2+2+0+0+2 = 18 = 1+8 = 9)
Wróżka odczytuje charakterystykę każdej cyfry:
„1” Cichy i spokojny, ale też sumienny i obowiązkowy. Kiedy już wybierze zamierzony cel, dąży do niego wytrwale. Nie sprawia problemów wychowawczych, staranie prowadzi zeszyty, pilnie notuje wiadomości, zawsze ma odrobione lekcje. Uczeń idealny! Lubiany przez nauczycieli za sumienność, nie lubi jednak robić więcej niż musi. Bardzo często „Jedynki” mają uzdolnienia artystyczne.
„2” Dobry uczeń. Łagodny, uprzejmy, ale skryty, żyjący często w świecie własnych planów i marzeń. Szkoła nie jest jego pasją, ale nie ma żadnych problemów w nauce, a dzięki wrażliwości i miłości do czytania, najlepiej czuje się na przedmiotach humanistycznych – języku polskim i historii. Nie ma wielu przyjaciół i chodzi własnymi drogami, ale dla osób, które wzbudzą jego zaufanie jest bardzo koleżeński i uczynny.
„3” Klasowa gaduła . Zadaje mnóstwo pytań, bierze udział we wszystkich dyskusjach. Ciekawski i dociekliwy i zawsze uśmiechnięty, co owocuje sympatią kolegów i nauczycieli. Ci ostatni zwykle starają się utemperować jego szaloną naturę, zwykle bezskutecznie… Interesuje się nowymi technologiami, ciekawostkami, wszystkim, co intrygujące i tajemnicze. „Trójkę” charakteryzuje doskonała pamięć i zdolności aktorskie.
„4” To osoba dobra, myśląca, obdarzona zdrowym rozsądkiem i lubiącą ruch na świeżym powietrzu. W szkolnych murach nie czuje się najlepiej, ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne. Elokwencja i bystrość sprawiają jednak, że wszelkie testy i egzaminy zaliczają bez problemu. Otwarte na ludzi i koleżeńskie, szybko zyskują sympatię kolegów i nauczycieli. Są wrażliwe na zło i krzywdę – chętnie pomagają w schroniskach dla zwierząt, dbają o czystość środowiska.
„5” Szkolny łobuziak, który zrobi wszystko, żeby w szkole się nie nudzić. Osoba ruchliwa i uparta, ale inteligentna i wszechstronnie uzdolniona. Jeśli lubi jakiś przedmiot, poświęca się mu całkowicie i osiąga doskonałe efekty, także na konkursach i olimpiadach. Ma oryginalne poczucie humoru, potrafi stworzyć karykaturę kolegi czy nauczyciela. Lubiany, wszędobylski i energiczny.
„6” Uczciwy, skromny, towarzyski i otwarty na innych. W klasie unika spięć i konfliktów. Nauka to dla niego przyjemność, choć często towarzyszą jej stresy „przedsprawdzianowe”. Posiada poczucie obowiązku, nie skuszą go wagary czy psikusy robione kolegom i nauczycielom. Wszystko co robi, wykonuje z pasją i zaangażowaniem. Jeśli jednak przedmiot go nudzi, to za nic nie będzie chciał się go uczyć.
„7” Uczy się sumiennie, ale nie dla stopni i wyróżnień, wybiera sobie ulubione przedmioty i na nich skupia całą uwagę. Ma naturę samotnika, nie lubi szkolnych imprez ani publicznych wystąpień. Nauczyciele doceniają go za obowiązkowość i upór w obronie własnych poglądów, przyjaciele – za lojalność i wierność.
„8” W życiu i szkole kieruje się emocjami. Do nauki podchodzi z pasją, wszystko go interesuje, jest ambitny i dociekliwy. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, działa w samorządzie, chętnie wyjeżdża na szkolne wycieczki, rajdy, pomaga w ich organizacji. Nie lubi jednak rywalizacji, dlatego zawody sportowe nie są jego mocną stroną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie i niepowodzenia szybko go zniechęcają.
„9” Ambitny i zdolny. Uwielbia być w centrum uwagi, chciałby być klasowym przywódcą i we wszystkim być najlepszy. Lubi szkołę, bo może się w niej wykazać, zabłysnąć polotem i inteligencją. Bierze udział we wszystkich apelach i uroczystościach, dobrze się uczy i uwielbia poznawać nowych ludzi. Jest uczynnym kolegą, pomaga słabszym, mimo zabiegania zawsze znajduje czas na rozmowę.