Co dobrego zrobiliśmy dla poprawy klimatu społecznego w naszej szkole?
Jako szkoła staramy się na co dzień i od święta promować zdrowie. Chcielibyśmy, aby nasze wysiłki zostały, jak w poprzednich latach uhonorowane Krajowym Certyfikatem Szkoły Promującej Zdrowie.
W ubiegłym roku szkolnym przeprowadziliśmy autoewaluację, przeprowadziliśmy publiczną prezentację wyników ewaluacji i wyznaczyliśmy nowe cele. Priorytetem stała się dla nas poprawa relacji między uczniami, w szczególności w klasach starszych VI-VIII.
Po reformie systemu szkolnego nasza szkoła stała się szkołą ośmioklasową. Wraz ze zmianą środowiska szkolnego związaną z wiekiem uczniów i ilością uczniów w szkole musiały nastąpić kolejne zmiany.
Naszym celem była i jest integracja środowiska szkolnego, poprzez tolerancję, szacunek, zrozumienie, wyznaczanie wspólnych celów i lepsze zrozumienie oraz poznanie siebie i swoich potrzeb.
Zaplanowaliśmy i podjęliśmy szereg działań, które zrealizowaliśmy w drugim semestrze ubiegłego roku szkolnego i które kontynuujemy w bieżącym roku szkolnym.
Działanie 1.
Zorganizowanie przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drezdenku warsztatów integrujących klasę (klasy VI-VIII)
-
„W jedności siła –warsztaty pracy zespołowej”- klasa VI
-
„Wirtualny świat” klasa VII
-
„Wszystko, co możesz zrobić z czasem” – klasa VI
-
„Słowa mają moc” – zajęcia obniżające agresję -klasa VII
Działanie 2.
Zorganizowanie pogadanek w klasach na temat atmosfery w klasie i relacji między uczniami
(klasy VI-VIII)
Pogadanki w klasach odbywały się przy udziale wychowawcy i pedagoga szkolnego. Podczas rozmów rozwiązywano bieżące konflikty, problemy i trudności uczniów. Rozmowy dotyczyły relacji rówieśniczych, tolerancji, asertywności oraz potrzeb uczniów. Wspólnie poszukiwano rozwiązań, kompromisów, sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wskazywano na osoby i instytucje do których można się zwrócić o pomoc.
Wspólnie spędzony czas pozwolił na zacieśnienie więzi, lepsze poznanie siebie i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa u uczniów (dam sobie radę, nie jestem sam).
Na koniec roku szkolnego przeprowadzono ankietę wśród uczniów. Wyniki ankiety mogą cieszyć, ponieważ aż 97% uczniów odpowiedziało, że lubi swoich kolegów z klasy, a 79% uczniów chętnie chodzi do szkoły.
Działanie 3.
Spotkanie z pielęgniarką szkolną i nauczycielem biologii (klasa VIII)
W klasie VIII szkolna pielęgniarka pani Ewa Mamet - Szwichtenberg wraz z nauczycielem biologii panią Mariolą Strzesak przeprowadziły pogadanki na temat dojrzewania, aby ułatwić uczniom zrozumienie zmian zachodzących w ich organizmach i w relacjach między chłopcami i dziewczętami. Szkolna pielęgniarka przeprowadziła zajęcia w dwóch turach: osobno z chłopcami i osobno z dziewczętami. Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze spotkań w takiej formie. Podział na grupę męską i żeńską pozwolił uczniom czuć się swobodniej i pewniej.
Pytania, które zrodziły się po spotkaniu z panią pielęgniarką trafiły do pudełka, przygotowanego przez uczennice klasy VIII-ej. Przez dwa tygodnie zbierano je anonimowo, po czym na lekcji biologii zostały odczytane i wyjaśnione przez nauczyciela.
Rozmowy z uczniami wskazują, że pomysł oddzielnych rozmów i anonimowych pytań bardzo im się spodobał i pozwolił im uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Po tych spotkaniach i rozmowach na twarzach uczniów malowała się ulga, zadowolenie i wzrost poczucia własnej wartości.
Ta forma zajęć z najstarszą klasą będzie kontynuowana również w bieżącym roku szkolnym z obecną klasą VIII.
Działanie 4.
Organizacja przerw w warunkach przyjaznych dla uczniów najstarszych w szkole (klasa VIII)
Mamy dwie przerwy 20- minutowe i pozostałe 10- minutowe.
Z uwagi na odmienne potrzeby spędzania czasu wolnego przez uczniów starszych oraz potrzebę poprawienia relacji między uczniami umożliwiliśmy im spędzanie przerw w szkolnej świetlicy.
Starsi uczniowie w mniejszym stopniu niż uczniowie młodsi korzystają z placu zabaw (prawie wcale) lub boiska szkolnego, na którym uczniowie grają w koszykówkę lub piłkę nożną- są to przeważnie chłopcy z klas I-VI.
W pobliżu placu zabaw i boiska są ławeczki, mamy też kącik zieleni, ale jesienią i zimą uczniowie rzadko z nich korzystają.
Stworzyliśmy starszym uczniom możliwość pozostania, w tym czasie w świetlicy, aby mogli swobodnie porozmawiać, pożartować i nawiązywać przyjaźnie.
Początkowo uczniowie przebywali w świetlicy szkolnej, raczej w małych grupkach 5-7 osobowych, później jednak przenieśli się do sali gimnastycznej.
Dziś życie towarzyskie toczy się głównie w sali gimnastycznej.
Działanie 5.
Organizacja turnieju tenisowego w czasie przerw (klasy VI-VIII)
Rozgrywki tenisa stołowego odbywają się już drugi semestr. Cieszą się niezmienną popularnością wśród uczniów.
Nauczyciele wychowania fizycznego uczą podstaw i techniki gry w tenisa stołowego podczas swoich zajęć. Przygotowano harmonogram (klasa/ przerwa), dwa stoły tenisowe, które na stałe są rozstawione w małej sali gimnastycznej (mamy dwie).
Jednocześnie może grać 4 lub 8 zawodników, pozostali uczniowie mogą kibicować i włączyć się do gry, gdy nadejdzie ich kolej.
Sala, w której odbywają się rozgrywki stała się miejscem, w którym starsi uczniowie (klasy VI-VIII) spędzają chętnie czas wolny.
Klimat społeczny uległ poprawie, uczniowie chętnie współpracują, bawią się razem,
a najstarsi uczniowie znaleźli dla siebie miejsce.
Poza zaplanowanymi i podjętymi działaniami, które niewątpliwie poprawiły relacje
w szkole, są inne, nowe działania, które przyczyniły się do sukcesu na polu budowania właściwego klimatu.
W ubiegłym roku szkolnym powołano Klub Wolontariusza.
Realizowane dotąd niejako anonimowo działania prospołeczne zyskały twarze- twarze swoich wolontariuszy.
Wolontariuszami zostało 25% uczniów z klas VI-VIII.
Teraz podczas długich przerw mają zbiórki w klubie, przygotowują plakaty, kartony, porządkują i przeliczają zgromadzone dary oraz przygotowują apele na rozpoczęcie i zakończenie podjętych akcji. W ciągu drugiego semestru ubiegłego roku szkolnego i pierwszego semestru tego roku szkolnego zorganizowano:
-Zbiórkę dla schroniska „Azorki” z Gorzowa Wielkopolskiego,
- Zbiórkę dla pani Ani z Trzebicza, której spalił się dom,
-dwukrotnie przeprowadzono zbiórkę plastikowych nakrętek dla niepełnosprawnej Gabrysi,
-zbiórkę artykułów chemicznych i higienicznych dla bezdomnych mieszkańców Domu Wspólnoty Barka,
-wzięliśmy udział w WOŚP i w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.
Podjęte działania uczą uczniów współpracy, integrują uczniów z różnych klas, mają ogromny wpływ na poczucie ich własnej wartości, organizują im czas wolny.
Dodatkowo nauczyciele postanowili korzystać częściej z możliwości wystawiania pozytywnych uwag (w myśl zasady, że nagroda lepiej motywuje niż kara), które mają wpływ na ocenę z zachowania.
Taka uwaga jest widoczna w dzienniku Librus dla rodzica, innych uczniów i rodziców
oraz nauczycieli, co sprawia, że uczeń czuje się naprawdę doceniony i dowartościowany.
Te i wiele innych podejmowanych w szkole działań ma wpływ na atmosferę i poczucie zadowolenia oraz akceptacji wśród naszych uczniów.
Naszym uczniom życzymy pogody ducha na co dzień i tego, by kochali swoją szkołę.
Koordynator Promocji Zdrowia